Technický poradca pri výbere vhodnej auto kamery

18. 6. 2014

Začínate sa už strácať v množstve parametrov a funkciách o ktorých ani neviete čo znamenajú? Nebaví Vás to a sťažuje Vám to výber vhodnej kamery?

Nie je kamera ako kamera 

Aj keď mnohé kamery vyzerajú rovnako, môžu sa celkom zásadne odlišovať svojimi technickými parametrami. Pri porovnávaní produktov a cien s konkurenciou preto venujte veľkú pozornosť technickej špecifikácii a v prípade nejasností nás neváhajte kontaktovať. Radi vaše otázky zodpovieme.

 

Čím sú kamery do auta výnimočné?

Kamery do auta sa od bežných digitálnych kamier líšia najmä svojimi vyspelými funkciami, ktoré sú prispôsobené špecifickým potrebám motorizmu. Hlavnou úlohou kamery je neustále nahrávanie obrazu pred, pri duálnych kamerách aj za vozidlom. Aby nedochádzalo len k hromadeniu záznamov, kamery pracujú v slučkách, v ktorých pri naplnení záznamového média (väčšinou MicroSD karta) začne kamera automaticky prepisovať najstaršie dáta, ale zároveň nepremaže dáta aktívne uzamknuté proti prepisu. Nemusíte sa tak starať o mazanie starých záznamov či výmenu dátových kariet, všetko funguje samo. Väčšina kamier umožňuje taktiež prezeranie záznamov na vstavanom displeji (LCD). Súčasťou všetkých kamier je napájací adaptér na pripojenie do autozásuvky 12 - 24V DC, takže ju je možné používať ako v osobných tak aj nákladných automobiloch. Kamery majú zvyčajne aj vstavanú batériu.


Kamery ďalej disponujú celým radom užitočných funkcií, ako je automatické zapnutie pri naštartovaní vozidla (pri správnom pripojení), funkciou detekcie pohybu (zapína / vypína nahrávanie na základe zmien obrazu), G - senzorom (pri náraze senzor zaistí, že sa vám záznam nepremaže ďalšou nahrávanou slučkou), GPS lokátorom (vypočítava aktuálnu rýchlosť a zároveň ukladá trasu pre následné zobrazenie polohy na mape). Hoci sú vo väčšine prípadov kamery tiež vybavené nočným prisvietením, táto funkcia je skôr marketingovým ťahom a v praxi bohužiaľ nemá vzhľadom k svojej malej účinnosti veľký význam.

 

LCD

Prakticky všetky súčasné kamery majú už integrovaný displej (LCD) aj keď ich rozlíšenia a veľkosti sa môžu výrazne líšiť. Prakticky nie je ani jedno podstatné, pretože máte vždy možnosť si záznam prehliadnu na počítači alebo pripojením do televízie. Veľmi užitočnou funkciou však je automatické vypnutie LCD po určitej dobe nečinnosti, kedy s kamerou nepracujete, pričom funkcia nahrávania nesmie byť obmedzená. Kamera vás tak v noci neruší a neoslňuje. Zároveň sa displej zbytočne nezahrieva.

LCD uhlopriečka

 

Uhol záberu

Horizontálny uhol - užitočné číslo pre vašu reálnu predstavu 
Vertikálny uhol - bez väčšieho významu, ak nechcete súčasne natáčať aj lietadlá 
Diagonálny uhol - spravidla uvádzaný výrobcom ako zvýhodnenie produktu pred konkurenciou
Pre lepšiu predstavu výrobcom uvádzaných 170° diagonálne je približne 131° horizontálne a 96° vertikálne, 120° diagonálne je horizontálne 88° a vertikálne 65°. Všetko závisí aj od pomeru strán obrazu, kedy je pri  kamerách do auta lepšie voliť širokouhlý formát, pretože tak môžete aspoň z časti eliminovať rušivé preexponovaniu obrazu vplyvom spravidla presvetlenej oblohy.

 

Počet snímkou za sekundu (fps)

Všeobecne platí, čím viac fps, tým lepšie. Najlepšie kamery do auta dosahujú 60 fps, najhoršie iba 8 fps. Bežné hodnoty sú 15, 25 a 30 fps. Odporúčame aspoň 25 fps, čím sa dostanete kvalitou na úroveň bežného filmu. Všetko je dané technickými možnosťami čipu, jeho citlivosťou, veľkosťou a rýchlosťou a ďalej svetelnými podmienkami, pri ktorých záznam vzniká. Čím viac svetla a citlivejší čip, tým viac snímok za sekundu je kamera schopná zaobstarať a uložiť. Niektoré kamery pri nízkom osvetlení znižujú fps, čím sú schopné získať aspoň nejaký obraz, hoci horšej kvality, zatiaľ čo pri plnom fps by bol vytvorený záznam úplne tmavý a teda k ničomu.

 

G-senzor 

"Senzor zrýchlenia" alebo tiež "Senzor nárazu". Nepleťte si ho s detekciou pohybu! Funkciou tejto vymoženosti je identifikovať náraz vozidla, resp. kamery a automaticky uzamknúť vytvorený záznam proti ďalšiemu prepísaniu. Kamery spravidla pracujú s niekoľkými desiatkami sekúnd pred a niekoľkými sekundami po náraze. Citlivosť G-Senzora by mala byť nastaviteľná, aby nedochádzalo k zbytočnému uzamykaniu záznamov a tým predčasnému zaplneniu záznamového média. Citlivosť by však mala byť dostatočná pre prípad skutočnej udalosti. Každá kvalitná autokamera by mala byť vybavená núdzovým tlačidlom pre prípad ak by ste si chceli jeden z Vašich záznamov zablokovať proti premazaniu aj v prípade ak nedôjde k kolíznej udalosti. 

Emergenci button

 

GPS lokátor

GPS lokátor, ktorý je súčasťou vybraných typov kamier DOD, nie je navigácia. Umožňuje však vypočítať a zobraziť v zázname aktuálnu rýchlosť a takisto trasovať vašu cestu s možnosťou následného premietnutia do mapy. S touto funkciou môžete taktiež náhodne spätne sledovať kadiaľ sa pohybujú napríklad vaše služobné autá či ako si počínajú za volantom vaše deti - začínajúcich vodiči. Aj keď by sa hodilo spojiť funkcie vašej navigácie a kamery do auta v jedno, nie sú v súčasnej dobe na globálnych trhoch dostatočne vyspelé produkty, ktoré by vedeli zabezpečiť obe funkcie kvalitne a spoľahlivo. Ako náhle taký produkt nájdeme, celkom iste sa stane súčasťou našej ponuky.

GPS lokácia

 

Automatický štart 

Jednoduchá, ale veľmi užitočná záležitosť. Pri zapnutí zapaľovania (napájanie kamery) sa kamera sama zapne a začne nahrávať a po vypnutí zapaľovania (odpojenie z napájania) sa s oneskorením zase sama vypne. Nemusíte tak pri každom štartovaní auta kameru aktívne zapínať, pretože by vás to možno skôr či neskôr prestalo baviť. Nutnou podmienkou je, že napájanie vašej autozásuvky, do ktorej je kamera pripojená, je spínané zapnutím zapaľovania.

 

Detekcia pohybu

Kameru môžete tiež nechať v zaparkovanom vozidle trvale zapnutú/napájanú (Pozor, pri dlhšom pripojení hrozí úplné vybitie vašej autobatérie!). V tento okamih vám kamera "stráži" vaše vozidlo proti cúvajúcim vozidlám, ktoré môžu pri parkovacích manévroch vaše vozidlo poškodiť. Funkcia detekcie pohybu je založená na identifikácii zmeny obrazu pred kamerou. Aby kamera začala sama nahrávať, musí byť zmena v obraze dostatočná. Niektoré kamery nastavenie citlivosť neumožňujú.

 

Nočné videnie/prisvietenie 

Väčšina kamier je vybavená funkciou prisvietenia scény. Jedná sa buď o prisvietenie v pásme infračerveného spektra (IR LED) alebo o prisvietenie štandardným bielym LED svetlom. Bohužiaľ ani jedno nemá v praxi reálny význam, pretože výkon IR LED ani LED nie je pre osvetlenie tak veľké plochy pri danej vzdialenosti scény dostačujúca. Táto funkcia pri využití kamery v aute ostáva skôr len marketingovým trikom výrobcov. Inak je to v prípade, keď kameru využívate ako webkameru pre váš počítač, čo je jedna z ďalších funkcií týchto kamier. V tomto okamihu je účinok prisvietenia znateľný a môže mať zmysel. Dôležitejšou vlastnosťou ako IR LED, alebo klasické LED diódy je funkcia WDR (Wide Dynamic Range), ktorá Vám zabezpečí stabilný a jasný obraz aj v zhoršených svetelných podmienkach ako aj v noci. Vďaka tejto funkcii na trhu vynikajú najmä autokamery od výrobcu DOD.

Ir LED

 

Napájanie z autoadaptéru

Dnes je už súčasťou všetkých kamier do auta aj adaptér pre napájanie z auto zásuvky 12-24V DC. 
Opakovanie je matka múdrosti a preto aj tu pre vašu bezpečnosť uvádzame výstražné varovanie: ADAPTÉR NIKDY neprikrývajte! HROZÍ NEBEZPEČENSTVO prehriatiu a následne POŽIARU!

 

Metóda enkódovania a kompresie dát

Kodeky videa vykonávajú dekódovanie (prehrávanie) a enkódování (tvorbu) videa. Sú nevyhnutné pre správnu, kvalitnú a rýchlu tvorbu a spracovanie obrazového záznamu. Prakticky všetky kodeky pracujú kompresnou metódou – tj. znížením veľkosti ukladaného záznamu tým, že vypustí detaily, ktoré ľudské oko nevníma. V súčasnej dobe najlepších výsledkov z dostupných kódekov dosahuje kódek s označením H.264, označovaný tiež x.264 alebo MKV, ktorého výsledkom je obraz prakticky dokonale zhodný s originálom. Ako jediný kódek navyše nijako nemení farby ani kontrast a zachováva vynikajúcu ostrosť a detaily.

 

Optimálna inštalácia a nastavenie kamery do auta DOD

 

Umiestnenie kamery 

Najčastejším uchytením autokamery je uchytenie prísavkou s integrovaným držiakom na predné sklo alebo permanentné uchytenie držiaka kamery pomocou vysoko adhezívnej nálepky. 

Nálepky

V oboch prípadoch by mali byť dodržané dve základné pravidlá: 

1,) Kamera nesmie prekážať vo výhľade vodiča 
2,) Kamera by mala byť umiestnená v dosahu vodiča 

Oboje u bežných osobných automobilov najlepšie spĺňa umiestnenie kamery vpravo za alebo pod stredovým spätným zrkadlom: 
Uchytenie závisí vždy od typu kamery a vozidla.  
K najvyššej spokojnosti odporúčame tiež nastálo uchytiť a zamaskovať kabeláž napájania kamery prípadne ďalšie káble vedúce k externej kamere či modulu GPS. 

 

Napájanie

Podľa štatistík je priemerný vodič účastníkom dopravnej nehody raz za šesť rokov. Je preto veľmi dôležité, aby sa kamera uvádzala do prevádzky sama, automaticky pri každom naštartovaní vozidla a nemuseli ste ju tak zakaždým aktívne zapínať, pretože by vás táto činnosť skôr či neskôr začala otravovať a kamera by tak s najväčšou pravdepodobnosťou skončila niekde v úschovnom priestore. 
Kamery sú vo väčšine prípadov vybavené funkciou automatického štartu. Pre jej správnu funkčnosť musí byť kamera napájaná zo zásuvky 12-24V DC, ktorá je spínaná zapaľovaním vozidla. 
Varovanie: ADAPTÉR NIKDY neprikrývajte! HROZÍ NEBEZPEČENSTVO PREHRIATIA A POŽIARU!

 

Odporúčané nastavenie funkcii 

Rozlíšenie a kvalita obrazu - ak nemáte iný dôvod, používajte vždy Full HD. 
 

 Porovnávacia tabuľka


Automatické vypnutie displeja - Zbytočné rušivé vplyvy za volant nepatria. Odporúčame preto nastaviť čas, po ktorom LCD zhasne. 
 
Nastavenie citlivosti G-senzora - nastavte spočiatku najvyššiu citlivosť. V prípade, že sa vám ukladá príliš veľa súborov s ochranou proti prepisu, citlivosť postupne znižujte. 
 
Nastavenie citlivosti detekcie pohybu - ak je nastaviteľné, nastavte najvyššiu citlivosť a ďalej podľa potreby znižujte. 
 
Nočné videnie - IR LED nemá v praxi pri nočných scénach veľký zmysel, biele svetlo LED za volantom radšej nepoužívajte vôbec, svetlo sa odráža v čelnom skle.

 

Na trhu v dnešnej dobe nájdete mnoho kamier do auta či už značkových alebo neznačkových. Orientovať sa v tomto mori nie je ľahké. Je veľmi mnoho lacných nekvalitných produktov, ktoré sú síce kamerami do auta avšak kvalita záznamu, celkové prevedenie a vlastnosti týchto kamier sú na veľmi nízkej úrovni

Z našich skúseností vyplýva, že ak sa rozhodnete investovať do kvalitnej kamery, ktorá bude plnohodnote plniť svoju funkciu siahnite po tom najlepšom čo trh ponúka a to sú kamery do auta značky DOD - www.dod-tec.sk