Rozhovor s dopravným analytikom Jánom Bazovským

19. 5. 2015

Pred niekoľkými dňami nás navštívil pán Bazovský, známi bojovník za bezpečnosť na cestných komunikáciách. Pán Bazovský sa rozhodol používať nami ponúkanú kameru do Auta DOD IS200W a tak sme ho požiadali o krátky, ale veľavravný rozhovor. Nami položené otázky o dôležitosti a požiadavkách na kamery do auta spolu s fotografiami nájdete nižšie v článku. 


1.  Aká je Vaša práca počas ktorej využívate naše kamery do auta od značky DOD?
S televíziou Markíza už dlhodobo spolupracujem na projekte odhaľovania a zverejňovania rizík nebezpečnej jazdy, nesprávneho spôsobu vedenia motorových vozidiel a dôsledkov súvisiacich s porušovaním pravidiel cestnej premávky. V relácii okrem odborných rád v relácii Teleráno pravidelne zverejňujem aj cestných pirátov, ktorí sústavne ohrozujú plynulosť a bezpečnosť premávky. K takejto činnosti je okrem televíznej techniky potrebná aj kvalitná kamera schopná vyhotoviť nepretržitý obrazový záznam.
 

Lovec cestných pirátov

2.  Prečo ste sa rozhodli práve pre kamery do auta DOD?

Doprava a zvlášť premávka vozidiel po cestách je dynamický proces a rýchla jazda vyžaduje pre kvalitný záznam situácie až do najmenších detailov, ktoré sú neraz rozhodujúce, aj kvalitnú videokameru. Okrem vysokých parametrov rozlíšenia snímaného obrazu by mala byť čo najspoľahlivejšia, lebo dopravné situácie sú procesom neustále sa meniacim, a hlavne, neopakovateľným. Jednoducho povedané – keď kamera zlyhá v dôležitom okamihu ten sa už nikdy vrátiť späť nedá. Žiaľ, mnohí majitelia vozidiel radšej uprednostňujú lacné výrobky čínskeho pôvodu, ktoré pre svoju pochybnú spoľahlivosť možno ani nemusia nainštalovať do auta. Kamery DOD okrem kvalitného záznamu obrazu ponúkajú aj široké možnosti prídavných funkcií a nastavenia. Motoristickým žargónom ich možno nazvať mercedesmi medzi ľudovými vozidlami.
 

Lovec pirátov Bazovský


3.  Prečo by ste odporučili mať takúto kameru nainštalovanú vo vozidle? 
Ja mám okrem už spomenutého využitia namontovanú kameru DOD aj z ďalších dvoch dôvodov. Na ochranu majetku a trestnoprávnej zodpovednosti. V prvom prípade dokážu kamery DOD nasnímať aj zlodeja, prípadne vandala, ktorý poškodzuje vaše auto a v tom druhom jednoznačne pomáha pri riešení zavinenia a náhrady škody v prípade škodovej udalosti alebo dopravnej nehody. Ruku na srdce, koľkokrát nevieme obhájiť svoju nevinu pred policajtmi preto, lebo neovládame presné znenie zákonov alebo nemáme v aute spolujazdca, ktorý by naše tvrdenie svedecky podporil? Videozáznam dokáže vierohodne podporiť našu výpoveď či už ako poškodeného alebo svedka a dokonca ho pri svojej činnosti využívajú aj súdni znalci. Myslím, že už lepší argument uviesť netreba.
 

Pán Bazovský a DOD- tec


4.  Čo oceňujete špeciálne na kamere DOD IS200W?
V prvom rade je to kvalitný HD záznam, z ktorého možno vyhotoviť vynikajúce fotografie, kompaktnosť, spoľahlivosť a na množstvo nastaviteľných hodnôt aj pomerne jednoduchú a zrozumiteľnú inštaláciu a obsluhu.
 

Ján Bazovský


5.   Spomeniete si na nejakú zaujímavosť, ktorú sa Vám podarilo natočiť kamerou do auta?
Tých bolo už pomerne dosť. Stačí si pozrieť pondelňajšiu televíznu reláciu Teleráno alebo si pozrieť stránku Cestní piráti na facebooku.